Wyższe Seminarium Duchowne

Wyższe Seminarium Duchowne (WSD) to instytucja, w której kandydaci przygotowują się do przyjęcia sakramentu święceń przez formację duchowo-intelektualną. Od momentu powstania poznańskiej Prowincji św. Franciszka z Asyżu (1991 r.) aż do końca czerwca 2022 r. Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych pw. bł. Jana Dunsa Szkota mieściło się w klasztorze we Wronkach.

 

 

Na skutek spadku liczby powołań i wydanej w lutym 2022 r. instrukcji Stolicy Apostolskiej, nakładającej wymóg zgromadzenia 30 alumnów by seminarium mogło powstać, nasze WSD przeniesiono do klasztoru w Poznaniu, w którym prowadzona jest formacja duchowa, zaś intelektualna - na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

Rektorem WSD jest gwardian konwentu poznańskiego, o. dr Hieronim Stypa OFM. Posługę wychowawcy (magistra) kleryków pełni o. dr Ernest Siekierka OFM,a jego zastępcy (wicemagistra) o. dr Ambroży Okroy OFM. Ojcami duchownymi alumnów są: o. prof. dr hab. Adam Sikora OFM oraz o. mgr Joel Kokott OFM.

 

 

Wspólnota seminaryjna liczy obecnie 6 braci:

 

ROK V:

fr. Rafał Gappa OFM – (ur. 1989). Pochodzi z parafii pw. św. Wawrzyńca w Lutowie (diecezja bydgoska). Interesuje się sportem, zwłaszcza piłką nożną i pływaniem. Wolny czas lubi spędzać na poznawaniu duchowości chrześcijańskiej.

fr. Henryk Muński OFM – (ur. 1996). Pochodzi z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Wejherowie (archidiecezja gdańska). Kocha liturgię i muzykę (jest organistą i kompozytorem). Jego pasją jest słuchanie muzyki, komponowanie nowych pieśni lub opracowywanie już istniejących; lubi przygotowywać dekoracje w kościele i klasztorze.

 

ROK III:

fr. Giacomo Mariotti OFM – (ur. 1992). Pochodzi z parafii pw. Św. Wiktoryna oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Acquavivie (diecezja Montepluciano-Chiusi-Pienza, Toskania, Włochy). Jest pasjonatem sportów motorowych i z zainteresowaniem śledzi F1. Gra na gitarze i lubi pisać wiersze.

fr. Ludwik Kowalski OFM – (ur. 1995). Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP (Narodowe Sanktuarium św. Józefa) w Kaliszu (diecezja kaliska). W czasie wolnym lubi jazdę na rowerze oraz wyprawy górskie. Interesuje się duchowością.

fr. Peregryn Chrzęszczyk OFM – (ur. 1999). Pochodzi z parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie–Ursynowie (archidiecezja warszawska). Interesuje się informatyką, szczególnie programowaniem. Przed Zakonem uczestniczył w rekonstrukcjach historycznych, co zaowocowało zainteresowaniem okresem starożytności i średniowiecza, szczególnie ich historią i teologią.

 

ROK II:

fr. Andrzej Fabrykiewicz OFM – (ur. 1999). Pochodzi z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Sanktuarium św. Antoniego) w Brodnicy (diecezja toruńska). Jest pasjonatem piłki nożnej. Interesuje się sztuką sakralną. W wolnym czasie lubi spacerować.

 

 

W każdy pierwszy piątek miesiąca klerycy ze wszystkich seminariów poznańskich gromadzą się w bazylice archikatedralnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na wspólnej modlitwie o nowe powołania i własne uświęcenie. Liturgii przewodniczy biskup, głosząc do przyszłych kapłanów homilie.

 

Na życie seminaryjne składają się ćwiczenia duchowe, studium, wspólne inicjatywy i spotkania z innymi alumnami (karmelici, chrystusowcy, filipini, klerycy diecezjalni), udział w dziełach ewangelizacyjnych (pielgrzymki na Jasną Górę, rekolekcje dla młodzieży) czy wyjazdy na tzw. powołaniówki, polegające na dzieleniu się w różnych parafiach historią powołania i modlitwie o nowych kandydatów do życia konsekrowanego i kapłańskiego .

 

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku:

https://www.facebook.com/wsdwronki

 

oraz na Instagramie:

https://www.instagram.com/wsd_ofm_poznan/

Logowanie